System Lokalizacji Pojazdów K2GPS

Agencja Ochrony Osób i Mienia K2 Sp. z o.o. jest jednym z liderów monitorowania pojazdów GPS. Monitoring pojazdów prowadzony jest stale 24h na dobę przez Centrum Monitoringu, posiadające koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Sprawdź

Wszystko o oszczędzaniu paliwa - 10 sprawdzonych sposobów

Wszystko o oszczędzaniu paliwa - 10 sprawdzonych sposobów 14-01-2016

Niestety ceny paliw znowu poszybowały w górę i nasza krótkotrwała radość się skończyła. Jeśli przemierzamy tygodniowo setki kilometrów, paliwo staje się dla nas „palącą” kwestią. Niezależnie od tego, czy posiadamy flotę pojazdów i szukamy oszczędności, czy planujemy dalekie wakacje samochodem lub po prostu nie chcemy przepłacać – przedstawiamy 10 sprawdzonych sposobów na to, by paliwo nie było łatwopalnym tematem.

Eco driving – czasami nie ma wyjścia

Jeśli chcemy oszczędzić na paliwie, powinniśmy stosować się do zasad eco drivingu. Niestety, wyklucza to fajną zabawę i sportową jazdę, jednak znacznie zmniejsza zużycie paliwa (od 5 do 25%!). Nadrzędną zasadą ekologicznego jeżdżenia jest poruszanie się na jak najwyższym biegu. Dodatkowo hamowanie silnikiem, delikatne ruszanie i płynna jazda nie przekraczająca 2,5 tys. obrotów na liczniku. Koniec zabawy daje początek bezpieczeństwu i oszczędzaniu.

Opony – słuszny wydatek

Od 2012 roku w Polsce wprowadzono nakaz znakowania opon, na których podaje się klasę, odporność na warunki i szereg innych parametrów. Dzięki temu wiemy już, które opony są lepsze bez sugerowania się tylko ceną i marką. Wybierając opony dobrej klasy, możemy oszczędzić nawet do 7% paliwa! Dzieje się tak dlatego, że w Polsce na większości dróg występuje nierówna nawierzchnia, która powoduje deformację ogumienia. Guma powoli nagrzewa się i pochłania energię, która jest potrzebna do napędzania pojazdu. Jest to tak zwany efekt tłoczenia. Im słabsze opony, tym szybsze i bardziej nierównomierne zużycie, które będzie zwiększało koszty paliwa.

Ciśnienie – stała kontrola

Jak wynika z różnych sondaży, tylko 40% z nas sprawdza stan ciśnienia w oponach*. Pozostała część robi to „od święta” lub nie pamięta o tym wcale. Dlaczego jest to takie istotne? Dlatego, że gdy ciśnienie w oponach jest za niskie choćby o 0,5 bara, zużycie paliwa wzrasta do 4%*. Prawidłowo napompowane opony, z ciśnieniem podawanym przez producenta generują oszczędności i zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze.

Bagaże – tylko niezbędne rzeczy

Warto zajrzeć do swojego samochodu i zobaczyć czy nie przewozimy w nim zbyt wielu rzeczy. Oczywiście, jeśli mamy tam same drobiazgi – ok, jeśli jednak z tyłu jeździ z nami opona zamienna, płyn do spryskiwaczy, olej do silnika, zimowe akcesoria (w środku lata), zapomniane torby z rzeczami i inne akcesoria, możemy spodziewać się większego spalania paliwa. Według danych w średniej wielkości samochodzie każde dodatkowe 100 kg (tak, mamy na myśli również pasażerów) zwiększa spalanie o ok. 6%.

Bla bla – grupą taniej

Dobrym sposobem na oszczędzanie (przynajmniej w niektórych sytuacjach) jest zabieranie większej liczby osób i rozłożenie kosztów paliwa. W ten sposób pomimo tego, że podniesiemy jego zużycie, nasz portfel mniej ucierpi. Warto korzystać z różnego rodzaju aplikacji czy serwisów, na których ogłaszają się osoby dojeżdżające do pracy takie jak „Bla Bla Car”. Niekiedy warto popytać współpracowników lub sąsiadów – może okazać się, że jeździcie codziennie tą samą lub bardzo zbliżoną trasą. Po co płacić dwa razy za paliwo?

GPS – prosto do celu

Często spalamy więcej paliwa dlatego, że nie planujemy dobrze swojej trasy. Nie zawsze najkrótsza droga jest drogą najtańszą. Stanie w korkach często podwyższa zużycie paliwa, dlatego warto wziąć pod uwagę wszystkie względne i wybrać niekiedy drogę mniej uczęszczaną, nieco dłuższą, jednak taką, która będzie lepsza dla naszego portfela. Jaki ma sens przebijanie się przez miasto, które trwa 30 min, gdy w tym samym czasie możemy dotrzeć do celu w 20 minut nieco dłuższą, okrężną drogą?

Elektronika – wróg oszczędzania

Jeśli lubimy jeździć z włączonym radiem, systemem GPS, z nawiewem czy klimatyzacją, nie spodziewajmy się oszczędności w paliwie. Włączenie całej elektroniki w samochodzie znacznie go obciąża i zwiększa zużycie paliwa. Z drugiej strony ciężko wyobrazić sobie jazdę w upale bez klimatyzacji i spokojnie siedzenie w nieogrzewanym samochodzie, gdy na zewnątrz rozszalała się burza śnieżna. Jeśli chcecie oszczędzić na paliwie, starajcie się rezygnować z części urządzeń, zostawiając tylko te najpotrzebniejsze.

Aerodynamika – samochody projektowane z głową

Dzisiejsze pojazdy są projektowane tak, by maksymalnie zmniejszyć opór powietrza. Jeśli będziemy przewozili na dachu skrzynię bagażową, mieli zamocowane relingi lub tylni chwyt do roweru, po prostu spowolnimy swój samochód. Co za tym idzie, będzie zużywał on więcej paliwa, by osiągnąć te same prędkości. Tak samo wygląda sprawa z otwartym szyberdachem oraz oknami – pogarszając aerodynamikę pojazdu, zwiększamy zużycie paliwa. Według danych w nowoczesnych samochodach bagażnik dachowy może zwiększać zużycie paliwa nawet do 20%!*

Silnik – wyłącz, jeśli możesz

Długie stanie na światłach lub przed przejazdem kolejowym pochłania kolejne hektolitry paliwa. Jeśli wiemy, że będziemy stali w miejscu więcej niż 20 sekund, opłaca nam się wyłączyć od razu silnik i światła pojazdu. Nie róbmy tego w mieście, gdzie światła zmieniają się w stosunkowo krótkim czasie. Zagapienie się może wywołać falę klaksonów od innych, zirytowanych kierowców.

Oświetlenie – istotny drobiazg

Jeśli postawimy na oświetlenie LED, zaoszczędzimy nawet do 90% energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Wymiana żarówek na LED-owe nie tylko zmniejszy zużycie paliwa, ale i oszczędzi akumulator. Samodzielnie możemy wymienić żarówki w samochodzie zarówno z przodu i z tyłu, choć niektóre z nich mogą przysporzyć nieco trudności, zależnie od konstrukcji samochodu. Dobre żarówki z homologacją kosztują sporo, jednak zapewnią nam bezpieczeństwo jak i oszczędność.

Jeśli szukamy oszczędności na paliwie, możemy postawić na wiele drobnych rzeczy, które do tej pory traktowaliśmy z pobłażliwym uśmiechem na twarzy. Drobnostki takie jak niepotrzebny bagaż czy energochłonne oświetlenie mogą naprawdę zwiększać zużycie paliwa. Nie zawsze trzeba stosować się do wszystkich porad, jednak można wprowadzić w życie kilka z nich, by przekonać się, że coraz rzadziej będziemy odwiedzali stację benzynową.

*http://moto.pl/Porady/1,115836,12693074,Zdradzamy_5_sposobow_jak_oszczedzac_paliwo.html


Rekiny MOBILE MENU